..
منوي اصلي
لينکهاي سريع

موضوعات
سخن روز
تصاویری ازشهرفسا
بدون شرح
اخباراجتماعی
اخبارفرهنگی
اخبارهنری
اخبارورزشی
ویژگیهای شهرستان فسا
اشعارمحلی فسایی
عالمان وبزرگان فسا
جاذبه‌های طبیعی ،زیارتی وگردشگری فسا
اطلاعیه
حوادث

آرشيو ماهانه
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
ادمه ي آرشيو ماهانه

لينک دوستان

حرفه اي ترين قالب هاي وبلاگ
ولایت عشق
پایگاه خبری" سلام فسا"
وبلاگ شخصی محمدعلی مقامی
زاهدشهر
بهترين هاي ترفند
باشگاه فوتسال میلاد فسا
جمعیت هلال احمرفسا
شعرفسا
هیئت شهدای گمنام فسا
دکترمنصور رستگارفسایی
پایگاه شخصی محمدباقرفیروزی
پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های عمومی شهرستان فسا
بانک وبلاگ استان فارس
شبکه های کامپیوتری و فناوری IT فسا
بچه پرستوهای شهید
کامپیوتردانشگاه آزادفسا
دیده بان
ششده
وبلاگ سنان
وب سایت جامع شهرستان استهبان
نینجوتسو بانوان فسا
قانون وبی قانونی سیاسی
راه اندیشه ششده
اشلو گناوه
واصل آبادفسا
باشگاه فرهنگی ورزشی فجرفسا
باشگاه فرهنگی ورزشی صدرا
دخترباحجابلوگوي دوستانتبليغات


تبليغات در سايت


ویژگیهای جغرافیایی سیاسی فرهنگی و....شهرستان فسا
شهرستان فسا باوسعت ۴۰۰۰کیلومترمربع و۲۲۰۰۰۰نفرجمعیت در جنوب ایران و در شرق استان فارس واقع شده است.این شهرستان همچون نگینی درمیان شهرستان های داراب ،زرین دشت ،جهرم ،سروستان،استهبان ونی ریزمی درخشد .در سنگ نوشته های کشف شده در تخت جمشید نام فسا همراه با چند نام از مناطق دیگر فارس در دوران هخامنشیان آمده است. در این کتیبه ها از فسا به پشی یاد شده و در عهد ساسانیان به پرشیا و بعد به پسا تبدیل شده که در دوره اسلامی همانطوری که پارس به فارس تبدیل شده پسا هم به فسا تبدیل گردید.

فرصت الدوله در آثار عجم چنین می نویسد:

فسا شهری است آباد که سابقاً آنرا پاساگرد ( بر وزن داربگرد) می خوانده اند که به تدریج تخفیف یافته به پسا تبدیل شده ... و این شهر را پسا پسر پارس پسر طهمورث بنا نهاده و ....

زرتشت خورگان که استاد مزدک بوده است از اهالی این شهر است که سالها در بیزانس (روم شرقی) بسر می‌‌برد و در آنجا با کتب فلسفی یونانی از جمله جمهوریت افلاطون آشنایی پیدا کرد و تحت تأثیر اندیشه مدینه فاضله افلاطون قرار گرفت. افکار زرتشت خورگان که بیشتر جنبه اقتصادی و اجتماعی داشت، توسط شاگردانش مزدک به جامعة ایرانی معرفی شد. 

فرهنگ مردم شهرستان متأثر از فرهنگی اسلامی و ملی می باشد و به آداب و رسوم و سنن مذهبی پایبند می باشد و به لحاظ بینش فرهنگی از شهرستانهای همجوار بر جسته تر هستند چنانچه درصد تحصیل کرده ها در مقاطع عالی و حضور آنان در مجامع علمی و فرهنگی محلی، استانی و کشور موید این نظر می باشد.

 زبان:

زبان مردم شهرستان فسا فارسی می باشد که به تدریج لهجه محلی آن صاف شده و به صورت فارسی سلیس صحبت می کنند البته در روستاها برخی از کلمات و اصطلاحات به صورت پارسی یا پهلوی قدیم تلفظ می شود و تعدادی از اهالی که در دهستان قره بلاغ از بخش ششده و قره بلاغ ساکنند علاوه بر فارسی به ترکی نیز تلفظ می کنند.

تعدادی از عشایر  نیز در جنوب شهر فسا در دهستان جنگل از بخش مرکزی، چند روستا در بخش های نوبندگان و شیبکوه سکونت دارند که علاوه بر فارسی به عربی محلی صحبت می کنند.


 2- وضعیت جمعیتی جغرافیایی و سیاسی :

جمعیت شهرستان فسا به لحاظ تراکم جمعیتی با داشتن 220.000 نفر جمعیت که در 4 شهر و 4 بخش استقرار یافته اند جزء پرجمعیت ترین شهرستانهای استان فارس می باشد که بافت و ترکیب جمعیتی تشکیل دهنده آن نیز در بسیاری از فاکتورهای اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و ... تأثیرگذار بوده است زیرا به طور عمده 5 نوع بافت جمعیتی در شهرستان وجود دارد که عبارت است از:

1- بومی شهری 2- روستایی 3- عشایر ترک 4- عشایر عرب 5- مهاجران که اینها خود بر دو قسمتند.

الف: مهاجران درون شهرستان: شامل عشایر ترک و عرب و روستاییان

ب- مهاجرانی که خارج از شهرستان وارد شده اند: شامل (دانشجویان، کارکنان ادارات، مشاغل آزاد، اتباع بیگانه)

الف: ویژگیها:

قابل ذکر است ویژگیهای اخلاقی و روحی مردم هر منطقه و قومی ذاتی نبوده بلکه عارضی و دارای علل و اسباب پیچیده ای است که در طی قرون با عملکرد وابستگی به هر قومی ایجاد می گردد و چنانچه ملتی از هوش و استعداد خود به نحو مطلوب بهره برداری نموده و این فطرت خدادادی را به نحو شایان پرورش دهد مردمی دانا و هوشیار و خداجو و سرزمینی سرسبز و پربار را شاهدند و اگر محیط نا مناسب گردد مضراب آن و اثرات نا مطلوب آن سالها دامن گیر اجتماع خواهد بود.

اهالی شهرستان فسا مردمی با استعداد و باهوش بوده که در تمام ادوار با داشتن افرادی دانشمند در دستگاههای اداری و فرهنگی و اقتصادی و نظامی از فسا نقشی مهم در زمانه خود ایفاء می نموده اند و وجود همین فطرت خدادادیست که گفته اند فسایی هر راهی انتخاب نموده خواه مثبت، خواه منفی و هر موقعیتی پیدا نمود در ان موفق و سرآمد زمانه می گردد.

فعالیت نشانگر آن است که نیروی فعال شاغل جامعه به ترتیب در بخش های کشاورزی، خدمات و صنعت مشغول به فعالیت می باشند که در این میان شهر فسا در سطح شهرستان دارای کار کرد و نقش خدماتی، بازرگانی می باشد. شهرستان فسا به لحاظ آنکه از مناطق مهم کشاورزی استان فارس محسوب و از نظر صنعتی در حدود 500 واحد در شهرستان فعال بوده که صنایع غذایی در این شهرستان از رشد و گسترش مطلوبی برخوردار بوده آب و هوای مناسب خاک حاصلخیز و بالا بودن سطح دانش فنی کشاورزان فسایی باعث گردیده است که این شهرستان از نظر میزان تولید در واحد سطح در محصولات زراعی و باغی و به ویژه گندم و صیفی جات مقام اول استان و کشور را به خود اختصاصی بدهد بیش از 500 کارگاه و کارخانه های الکل سازی و قند شهر فسا بیش از 50 سال سابقه بهره وری دارند. به غیر از این در کارخانه می توان به کارخانجات تولید شیر پاستوریزه و محصولات لبنی، ذرت خشک کنی، یخ سازی، آرد سازی، تولید رب گوجه فرنگی ، ماکارونی سازی در دسته صنایع غذایی اشاره نمود. از دیگر گروههای صنایع که در شهرستان فسا موجود می باشد می توان به صنایع ریسندگی (کاخانه پنبه پاک کنی، کارگاه تولید کفش چرمی) صنایع فلزکاری (تراش فلزات، ذوب فلزات، تهیه ادوات کشاورزی، مخازن، مصنوعات آلمینیومی، ریخته گری، صنایع کانی غیر فلزی ( سنگ بری، آهک پزی، تولید شن و ماسه، موزائیک سازی، تولید بلوک سیمانی، تولید سقف سبک، ... ) اشاره نمود.

بر اساس نقشه های ژئوفیزیکی هوایی و نقشه های ملی شرکت نفت ایران آثاری از کانسارهای فلزی در این شهرستان مشاهده نمی شود لذا فعالیتهای معدن به کانسارهای غیر فلزی محدود است در بخش معدن، شهرستان فسا دارای معادن فعال (سنگ آهک، زیتونک) سنگ گچ (غرب شهرستان فسا) شن و ماسه می باشد. البته برررسی هایی که در رابطه با نفت و گاز در منطقه فسا صورت گرفته است حاکی از وجود منابع نفت و گاز در این منطقه می باشد. در بعد صنایع دستی باید گفت قالی، قالیچه، گبه، حصیر، رویه گیوه و ... از دیر زمان در این شهر رایج بوده و در قرن چهارم هجری، شهر فسا از مراکز صادر کننده مصنوعات پارچه ایی به ممالک اسلامی و اروپا بوده است.

 وضعیت شهرستان از نظرتقسیمات کشوری :

- تعداد شهر:       چهار شهر

- تعداد بخش:      چهار بخش

- تعداد دهستان:  هشت دهستان

- تعداد آبادی:     ۲۰۸ آبادی

- وسعت:   ۴۰۰۰  کیلومتر مربع

- جمعیت کل شهرستان:  ۲۲۰۰۰۰ نفر

 وضعیت شهرستان از نظرآموزش و پرورش و آموزش عالی:

- تعداد دانش آموزان: 51250 نفر

- تعداد مدارس و واحدهای آموزشی: ابتدایی 186 واحد- راهنمایی 92 واحد- متوسطه و پیش دانشگاهی 93 واحد- مدارس استثنایی ابتدایی و راهنمایی 6 واحد

_ دانشگاه علوم پزشکی فسا

- مرکز آموزش عالی فسا

- دانشگاه آزاد فسا

- دانشگاه پیام نور فسا

- دانشگاه آزادزاهدشهر

-دانشگاه پیام نور زاهدشهر
 

وضعیت شهرستان از نظرکشاورزی:

- میزان کل اراضی زیر کشت: 44 هزار هکتار

- میزان اراضی تحت اشغال باغات: 6 هزار هکتار

- میزان اراضی زیر کشت زراعی: 44 هزار هکتار

- میزان کل محصولات زراعی و باغی: 515 هزار تن

- محصولات عمده باغی شامل: مرکبات،انگور، زیتون ، انجیرو خرما

- میزان محصولات تولیدی زراعی: 400 هزار تن

- محصولات عمده زراعی: گندم، جو، ذرت ، پنبه،کلزا، گوجه فرنگی، بادمجان

- تعداد چاههای کشاورزی: 2043 حلقه چاه

- تعداد چاههای عمیق: 1214 حلقه چاه

- تعداد چاههای عمیق برقدار: 1149 حلقه چاه

- تعداد چاههای نیمه عمیق دستی: 739 حلقه چاه

- تعداد قنوات: 80 رشته

- تعداد چشمه ها: 10 رشته


  وضعیت شهرستان از نظر صنعت :

- تعداد واحدهای صنعتی فعال : 36 واحد

- شامل: رب گوجه فرنگی- ذرت خشک کنی-

لبنیاتی- کارخانه آرد- کارخانه قند- لوله پلی اتیلن-

پنبه طلای سفید

- تعداد شاغلین در صنعت: 1500 نفر به صورت فصلی

و دائمی مشغول به کار می باشند.لازم بذکراست که با ساخت مجتمع پتروشیمی وهمچنین فولادفسا زمینه های صنعتی شدن شهرستان واشتغالزایی را فراهم می نماید.  

   وضعیت شهرستان از نظرخدمات زیر بنایی :

الف، راهها:

- طول راههای آسفالته و فرعی : 138 کیلومتر اصلی – 87 کیلومتر فرعی

- طول راههای در دست احداث: 6 کیلومتر راه روستایی- 20 کیلومتر راه اصلی

- طول راههای روستایی: 225 کیلومترآسفالته


در بخش کشاورزی:

شهرستان فسا با دارا بودن 5500 هکتار اراضی زراعی زمینه اشتغال 8500 خانوار روستایی را فراهم کرده است، به طوری که بیشترین سهم اشتغال معادل 30% جهت شهرستان از طریق کشاورزی امرار معاش می نمایند. این شهرستان از لحاظ متوسط تولید در هکتار اغلب محصولات نظیر گندم، ذرت دانه ای، گوجه فرنگی، پنبه مقام اول را در استان دارا بوده و با 7/3 درصد کل سطح زیر کشت استان سالیانه 4/7 کل تولید استان را به خود اختصاص داده که بیانگر میزان بهره وری در کشاورزی شهرستان می باشد که 834 هکتار زیر کشت وجود دارد و پنبه با سطحی معادل 3050 هکتار یکی دیگر از محصولات عمده شهرستان است. منابع آب شهرستان 1800 موتور پمپ و الکترو پمپ و 90 رشته چشمه و قنات می باشد ده رشته چشمه و قنات به علت خشک سالیهای اخیر از حیث انتضاع خارج شده است.

وضعیت دامداری:

در شهرستان فسا تعداد 1500 خانوار گاودار با دارا بودن 120 هزار راس گاو و تولید 80 تن شیر در روز و همچنین 3393 خانوار گوسفنددار با دارا بودن 717052 راس گوسفند و بز تولید گوشت قرمز و 8000 تن در سال و گوشت سفید 470 تن دامداری دارای 24 واحد دامداری دارای پروانه بوده که اکثر فعال و همچنین 260 واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت 155900 قطعه در هر دوره می باشد.

صنایع تبدیلی شهرستان:

کارخانه رب گوجه فرنگی، 16 کارخانه ذرت خشک کنی و یک کارخانه روغن کشی زیتون، یک کارخانه قند، کارخانه تولید ماکارونی، کارخانه تصفیه وش پنبه، کارخانه شیر ارمغان، کارخانه صنایع لبنی در حال احداث در بخش و تعدادی کارگاههای تولید پنبه می باشد.


نوشته شده توسط امین در جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸


مطالب پيشين

افتتاح 10 کیلومتر دیگر از بزرگراه سروستان- فسا
جمعه دیدارحجت الاسلام سیدعلی خمینی نوه گرامی امام با مردم فسا
مراسم چهلمین روزارتحال آیت الله ارسنجانی فردا برگزار می شود
عصر شعر انتظار فردا در فسا برگزار می شود
جشن بزرگ باران باهمکاری کانون دانشجویی هلال احمرفسادردانشگاه علوم پزشکی برگزارشد
درمراسمی از خانم شیبانی نژاد خبرنگار ایرنا درفسا تقدیرشد
سایت داراب آنلاین : جاده قدیم داراب-فسا اولویت نامه نگاری و اجرا
مجلس ترحیم آیت الله ارسنجانی در لارستان برگزار شد
مدیریت حوزه بانک مسکن در شرق فارس به جهرم واگذار شد
بهره‌برداری از پروژه تقاطع غیرهمسطح جلیان تا ماه آینده
مراسم تشییع پیکر مطهر آیت الله ارسنجانی با شکوه بسیار درفسا برگزارشد.
پيکر آيت الله ارسنجاني فردا سه شنبه،درفسا تشییع می شود
پیام تسلیت مراجع و مسئولین به مناسبت رحلت آیت الله ارسنجانی
درپی رحلت آیت الله ارسنجانی سه روز عزای عمومی در فسا اعلام شد.
حضرت آیت الله سید محمدحسین حسینی ارسنجانی به ملکوت اعلی پیوست.


دربارهسردارشهید مرتضی جاویدی
fasanema@yahoo.com


لوگوي ماآمار بازديد


آمار بازديد :

» تعداد بازديدها:
» کاربر: Adminصفحه اصلي | پست الکترونيک | اضافه به علاقه مندي ها | ذخيره صفحه | طراح قالب


Powered By blogfa.com Copyright © 2009 by fasanema
Design By : wWw.Theme-Designer.Com